GY5-51 boiler-induced draft fan is suitable for the supply and induced draft fan system of 2t/ h~670t/ h steam boilers in thermal power plants, and can also meet the performance parameters of fluidized bed furnace high-pressure head. This series of fans can also be used for dust removal, Mine ventilation, and general ventilation systems.
The conveying medium of the blower is air, and the medium conveyed by the induced draft fan is flue gas or gas containing impurity particles. If the concentration of impurities is less than 200mg/ m², it can be used for more than four years. If the concentration of impurities is large, it can be used, but the service life is relatively short. The maximum operating temperature of the blower must not exceed 250°C.
Product Specification:
| Model No | G Y5-51 8D-29.5D |
| Use | steam boilers in thermal power plants, |
| Voltage (V) | 380V/400V/415V/440V/450V/660V/1140V |
| Color | Blue/Red/White/Gray/Yellow/Customized |
| Application Industries | Widely used in large and medium-size factories,steel, textile, chemical,kiln, power plants, steam boiler, air treatment equipment, hot air circulation, equipment, factory/building etc |
| Size | Have many sizes, Can provide according to customer's requirement size |
| Brand Name | Zhi Feng |
| Power | 15~315KW |
| Rotating Speed | 1450~480rpm |
| Total Pressure | 2525~3072Pa |
| Airflow | 9900~245000m3/h |
| Temperature | 300~200 |
| Package | Wooden Box/Steel frame |
| Material | SS304,SS316 and Q235 |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Impeller Type | Backward/Forward/Radial Blade |
| After-Sales Service | Online support |
| Efficiency(%) | Over 85% |
| Exported to | All Countries |
| Warranty | 18 Months |
GY5-51 boiler-induced draft fan Performance Table
| machine number | Rotating Speed R/min |
Total Pressure |
Airflow M³/h |
Electric motor | |
| model | power | ||||
| 8D-29.5D | 1450~480rpm | 2525~3072Pa | 9900~245000m3/h | Y160L-380V~Y450-10 | 15~315KW |
Detailed Photos


Packaging & Shipping
1) The equipment is equipped with a number of signs such as a product nameplate, rotation direction sign, wind direction sign, grounding sign, lifting sign, safety warnings, and so on.
2) Product nameplate mainly includes the contents of the equipment: main technical parameters (flow, pressure, motor power, Revolutions Per Minute), product number, manufacturing date, and so on, which is convenient for users to check at any time
3) Small equipment adopts the type of export wood packaging and large equipment, and the steel frame transports large cargo transportation.
4) All equipment is waterproof and rainproof.
Hot Tags: Energy-Saving Boiler Exhaust Fan, China, manufacturers, suppliers, factory, price, for sale, CE certification, Centrifugal Blower, dual centrifugal blower, mini centrifugal blower, Centrifugal Fan, plastic centrifugal fan, radial centrifugal fan
You Might Also Like
Send Inquiry












