KW-Dust Exhausting Centrifugal Fan Air Blowers
C4-73 centrifugal fan is a special equipment for discharging gas containing dust, wood debris, fine fiber shield, etc. It can also be used for general ventilation. (For example, when discharging hard particles, a dust removal device must be installed in front of the air inlet of the fan).
C4-73 dust removal centrifugal fan structure
C4-73 centrifugal fan is mainly composed of an impeller, casing, air inlet, frame transmission part, and motor. The impeller part is composed of 12 backward-inclined wing blades, curved front plates, and flat rear plates. The blade, front disc, and rear disc are made of 16 manganese steel. The whole impeller is calibrated by dynamic and static balance, with good air performance, high efficiency, and stable operation. The casing is integral, and the impeller is installed and removed from one side of the casing. The air inlet is made into a whole and installed on the side of the fan. The section parallel to the shaft is curved, which can make the gas enter the impeller smoothly with less loss. The transmission part is composed of the main shaft, bearing box, rolling bearing, and pulley.
The fan can be made into the right rotation and left rotation. When viewed from one end of the belt pulley, the impeller rotates clockwise, which is called the right rotation fan, and is represented by "right". Rotate counterclockwise, which is called a left rotation fan, and is represented by "left". The outlet position of the fan is expressed by the angle of the air outlet of the casing, and the adjustment range is between 0 ° and 225 °, with an interval of 45 °. When leaving the factory, it is made into a form, and the user can install it at the required angle according to the needs. The fan is driven by V-belt (type C).
Product Specification:
| Model No | C4-73 3.6C-5.5C |
| Use | Discharging gas containing dust, wood debris, fine fiber shield, etc. |
| Voltage (V) | 380V |
| Color | Blue/Red/White/Gray/Yellow/Customized |
| Application Industries | Steel industries, textile, chemical, smelting, petroleum, sewage treatment, kiln, industrial area, etc |
| Size | Have many sizes, Can provide according to customer's requirement size |
| Brand Name | Zhi Feng |
| Power | 7.5~18.5KW |
| Rotating Speed | 4000~1112rpm |
| Total Pressure | 3136~343Pa |
| Airflow | 4250~17300M3/h |
| Package | Wooden Box/Steel frame |
| Material | SS304,SS316 and Q235 |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Impeller Type | Backward/Forward/Radial Blade |
| After-Sales Service | Online support |
| Efficiency(%) | Over 85% |
| Exported to | All Countries |
| Warranty | 18 Months |
Product Parameters
C4-73 Centrifugal Performance Parameters
| Machine number | speed | motor | flow | pressure |
| (No) | (r/min) | (Kw-P) | (m³/h) | (Pa) |
| 3.6C | 4000 | 7.5-2 | 4250-7760 | 3138-1863 |
| 3150 | 4.0-2 | 3100-5750 | 1863-1127 | |
| 2500 | 2.2-2 | 2640-4870 | 1225-735 | |
| 2240 | 1.5-2 | 2380-4350 | 1029-588 | |
| 1800 | 0.75-4 | 1930-3510 | 637-392 | |
| 1600 | 0.75-4 | 1725-3150 | 490-294 | |
| 4.5C | 3550 | 41685 | 7400-13500 | 3922-2255 |
| 2800 | 7.5-2 | 5800-10500 | 2451-1422 | |
| 1800 | 2.2-2 | 3700-6800 | 980-588 | |
| 1400 | 1.1-4 | 2900-5300 | 608-362 | |
| 5.5C | 2800 | 41692 | 10600-19350 | 3667-2177 |
| 2240 | 41945 | 8400-15350 | 2314-1372 | |
| 1800 | 5.5-2 | 6800-12400 | 1471-872 | |
| 1400 | 41700 | 5260-9650 | 902-539 | |
| 1120 | 1.5-2 | 4220-7700 | 578-343 |
Detailed Photos


Packaging & Shipping
1) The equipment is equipped with a number of signs such as a product nameplate, rotation direction sign, wind direction sign, grounding sign, lifting sign, safety warnings, and so on.
2) Product nameplate mainly includes the contents of the equipment: main technical parameters (flow, pressure, motor power, Revolutions Per Minute), product number, manufacturing date, and so on, which is convenient for users to check at any time
3) Small equipment adopts the type of export wood packaging and large equipment, and the steel frame transports large cargo transportation.
4) All equipment is waterproof and rainproof.
5), Random files are placed in a moisture-proof packaging bag and are transported together with the equipment.
6) Appearance of all packaging is waterproof, moisture-proof, clean, and durable.
7) The appearance of the packaging is marked with product mark, hoisting mark, weight, etc.
8) After the equipment is packaged, they are loaded into a container or frame and transported by car to the port (train station).
9) The equipment adopts a split structure, and the outer dimensions of the packaging of the largest goods fully meet the relevant requirements of road transport and the sea.
Hot Tags: KW-Dust Exhausting Centrifugal Fan Air Blowers, China, manufacturers, suppliers, factory, price, for sale, CE certification, Low Pressure Centrifugal Fan, Centrifugal Fan, centrifugal fans and blowers, radial blower fan, small high temperature fan, axial centrifugal fan
You Might Also Like
Send Inquiry












