High-Pressure Centrifugal Ventilator
9-19, 9-26 High-Pressure Centrifugal Ventilator
The model 9-19 high-pressure centrifugal ventilator has the advantages of high efficiency, low noise, flat performance curve, and wide areas of high efficiency compared with the same type of ventilator at home and abroad.
Scope of application:
Generally speaking, the ventilator is used for forging furnaces and high-pressure forced ventilation, which also can be widely used for conveying materials, conveying air, and the air of non-corrosive unnatural, non-viscous substances. The medium temperature shall not exceed 80ºC, but it can be made into a high-temperature ventilator according to the requirements of the users. The dust and hard particles contained in the medium shall not be more than 150mg/m3.
The ventilator is a single-inhalation type machine with a total of 13 models: 4, 4.5, 5, 5.6, 6.3, 7.1, 8, 9, 10, 11.2, 12.5, 14, and 16. It can be made into six angles of left and right rotation 0 degrees, 45 degrees, 90 degrees, 135 degrees, 180 degrees, and 225 degrees. It has two transmission modes of type A and type D.
Product features:
Flow rate: Q:36.6-2.51.5m3/mm
Full pressure: P:2763-16250Pa
Power N:5.5-850KW
Main usage:
It is generally used for forging furnaces and high-pressure forced ventilation, which also can be widely used for conveying materials, conveying air, and the air of non-corrosive unnatural, non-viscous substances. The medium temperature shall not exceed 80ºC, but it can be made into a high-temperature ventilator according to the requirements of the users.
Product Specification:
| Model No | 9-19 4A~16D |
| Use | Smoke and dust removal |
| Voltage | 380V/400V/415V/440V/450V/660V/1140V |
| Color | Blue/Red/White/Grey/Yellow/Customized |
| Application Industries | Steel Mill/Textile, Chemical, Smelting, Petroleum, Kiln and Many Factories |
| Specification | Can provide according to customers requirements sizes |
| Brand Name | Zhi Feng |
| Power | 2.2~220KW |
| Rotating Speed | 2900~960rpm |
| Total Pressure | 3584~12078Pa |
| Airflow | 824~81496M3/H |
| Package | Wooden Box/Steel frame |
| Temperature Resistance | -40~350 Degrees |
| Material | SS304,SS316 and Q235 |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Impeller Type | Backward/Forward/Radial Blade |
| After-Sales Service | Field Installation, Commissioning, and Training |
| Efficiency(%) | Over 90% |
| Exported to | All Countries |
| Warranty | 18 Months |
Product Parameters
|
Machine |
Speed |
Power |
Flow |
Total Preesure |
|
3.15A |
2900 |
0.75-2 |
390-610 |
1919-1953 |
|
1.1-2 |
600-810 |
1926-1745 |
||
|
3.55A |
2900 |
1.5-2 |
560-760 |
2545-2590 |
|
2.2-2 |
860-1160 |
2554-2310 |
||
|
4A |
2900 |
2.2-2 |
824-1264 |
3584-3597 |
|
3-2 |
1410-1704 |
3507-3253 |
||
|
4.5A |
2900 |
4-2 |
1174-2062 |
4603-4447 |
|
5.5-2 |
2281-2504 |
4297-4112 |
||
|
5A |
2900 |
7.5-2 |
1610-3166 |
5697-5323 |
|
11-2 |
1610-3488 |
5697-5080 |
||
|
5.6A |
2900 |
11-2 |
2262-3819 |
7182-7109 |
|
18.5-2 |
3996-4901 |
9149-9055 |
||
|
6.3A |
2900 |
18.5-2 |
3220-5153 |
9149-9055 |
|
30-2 |
5690-6978 |
8857-8148 |
Detailed Photos


Packaging & Shipping
1) The equipment is equipped with a number of signs such as a product nameplate, rotation direction sign, wind direction sign, grounding sign, lifting sign, safety warnings, and so on.
2) Product nameplate mainly includes the contents of the equipment: main technical parameters (flow, pressure, motor power, Revolutions Per Minute), product number, manufacturing date, and so on, which is convenient for users to check at any time
3) Small equipment adopts the type of export wood packaging and large equipment, and the steel frame transports large cargo transportation.
4) All equipment is waterproof and rainproof.
Hot Tags: High-Pressure Centrifugal Ventilator, China, manufacturers, suppliers, factory, price, for sale, CE certification, double width double inlet fan, centrifugal ceiling fan, tubular centrifugal inline fan, double inlet centrifugal fan, quiet centrifugal fan, Centrifugal Ventilator
You Might Also Like
Send Inquiry











