Dust Exhaust Boiler Centrifugal Blower Industrial Fan
Introduction of Y6-30 Boiler Centrifugal Induced Fan
At present, there are many series of boilers, and the coal quality varies greatly. After installing dust removal equipment and waste heat utilization equipment, the lack of draft force will affect normal operation. In order to overcome the lack of draft force caused by the above reasons, the furnace appears Positive pressure, etc. Affect the combustion and normal operation of the boiler. Therefore, various types of boiler-induced draft fans with high air volume, air pressure, and boiler-matching high efficiency are designed and manufactured and are provided for users to choose and apply.
Type of Y6-30 Boiler Centrifugal Induced Fan
The transmission mode of the fan is C type and D type.
The fan can be made into two types right-handed and left-handed. Looking at the fan impeller from one end of the motor and rotating clockwise is called a right-handed fan, which is represented by "right", otherwise, it is called a left-handed fan, which is represented by "left".
The outlet position of the fan is represented by the air outlet angle of the casing, and the left and right rotation can be made into 0°, and the outlet directions of left and right 45°, 90°, 135°, 180°, and 225° can be made if necessary. When ordering, the user needs to indicate the angle of the air outlet in addition to the "left and right" rotation direction.
Y6-30 Boiler Centrifugal Induced Fan Structure
The fan is mainly composed of an impeller, a casing, a damper, a transmission part, and an air inlet.
The impeller consists of several blades, a curved front disc, and a straight rear disc, all of which are made of steel plates. The impeller has been checked by dynamic balance, with good aerodynamic performance, high efficiency, low noise, and stable operation.
Generally, the fan has a damper, which is a device used to adjust the air volume of the fan, so that the air volume and air pressure can be adjusted to the optimum state of the boiler operation.
The casings are made of volutes welded by steel plates.
The transmission part consists of a main shaft, a bearing housing, a coupling, or one of the discs. The main shaft is made of high-quality steel, and the bearing is a rolling bearing. There is enough volume in the bearing box to place cooling oil, and there is an oil level indicator to ensure normal operation.
Y6-30 Boiler Centrifugal Induced Fan Components
The impellers are all backward-curved forward-curved blades, using rotating diffuser gas, with reasonable design, good aerodynamic performance, and a simple process. After strict static and dynamic balance correction and overspeed operation tests, stable and reliable operation is ensured.
Chassis --- are similar to the Archimedes spiral, and there are two types of separate packaging and bolted connection with the frame and transmission box, which are available for users to choose from.
Air collector --- Stamped and formed by a large-tonnage press, the surface is smooth and flat, and the airflow resistance is very small.
Transmission box --- designed in two forms of integration and upper and lower openings, the bearings are high-precision, low-noise bearings, lubricated with thin oil and sealed with high-speed oil-resistant rubber rings, good lubrication and sealing performance, stable operation, low noise, and long life
Product Specification:
| Model No | 6-30 5A-8C |
| Use | The boiler operation. |
| Voltage (V) | 380V/400V/415V/440V/450V/660V/1140V |
| Color | Blue/Red/White/Gray/Yellow/Customized |
| Application Industries |
Industrial Boiler General Air Delivery Induced Draft Blower Fan |
| Size | Have many sizes, Can provide according to customer's requirement size |
| Brand Name | Zhi Feng |
| Power | 4~37KW |
| Rotating Speed | 2880~1645rpm |
| Total Pressure | 4090~5482Pa |
| Airflow | 1332~15810m3/h |
| Temperature | Generally does not exceed 80°C |
| Package | Wooden Box/Steel frame |
| Material | SS304,SS316 and Q235 |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Impeller Type | Backward/Forward/Radial Blade |
| After-Sales Service | Online support |
| Efficiency(%) | Over 85% |
| Exported to | All Countries |
| Warranty | 18 Months |
Product Parameters
Boiler Centrifugal and Induced Draft Fan (Y6-30) Performance Table
| Machine Model Number | Rotating Speed R/min |
Total Pressure |
Airflow M³/h |
Electric Motor | |
| Model | Power | ||||
| 6-30 5A-8C | 2880~1645rpm | 4090~5482Pa | 1332~15810m3/h | Y112M-2~Y225S-4 | 4~37KW |

Detailed Photos


Packaging & Shipping
1) The equipment is equipped with a number of signs such as a product nameplate, rotation direction sign, wind direction sign, grounding sign, lifting sign, safety warnings, and so on.
2) Product nameplate mainly includes the contents of the equipment: main technical parameters (flow, pressure, motor power, Revolutions Per Minute), product number, manufacturing date, and so on, which is convenient for users to check at any time
3) Small equipment adopts the type of export wood packaging and large equipment, and the steel frame transports large cargo transportation.
4) All equipment is waterproof and rainproof.
Hot Tags: dust exhaust boiler centrifugal blower industrial fan, China, manufacturers, suppliers, factory, price, for sale, CE certification, exhaust centrifugal blower, Centrifugal Induced Draft Fan, Dust Removal Air Blower, centrifugal misting fan, centrifugal bathroom fan, radial blowers
You Might Also Like
Send Inquiry











